Infocopy

Fotowoltaika

Nowości w ofercie! Usługi dostępne od IV kwartału 2020

Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Na instalację fotowoltaiczną składa się cały zestaw urządzeń.

Najważniejszymi elementami są panele fotowoltaiczne montowane na dachach lub gruncie i inwerter, który przekształca prąd stały w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. By instalacja była bezpieczna, konieczne są zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które chronią ją przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami. Niemniej ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest system montażowy, do którego zostaną zamocowane panele.

Bilansowanie – jak to działa?

Gdy instalacja fotowoltaiczna została już zamontowana, niezbędna będzie jeszcze wymiana licznika na dwukierunkowy. Zakład energetyczny ma obowiązek bezpłatnie wymienić licznik do 30 dni od momentu zgłoszenia mikroinstalacji. Jego zadaniem jest zliczanie energii, którą prosument wysyła do sieci oraz tej, którą pobiera z sieci publicznej. Na podstawie tych wyliczeń, prosument rozlicza się z zakładem energetycznym.

W myśl Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii rozliczenie prosumenta z zakładem energetycznym odbywa się bezgotówkowo. Sposób, w jaki odbywa się rozliczanie, zależy od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy wyprodukowana energia zużywana jest na bieżąco, właściciel mikroinstalacji zyskuje najwięcej, bo może wykorzystać 100% wyprodukowanej energii. Wprowadzając ją do sieci, gdzie jest “magazynowana”, prosument otrzymuje upust:

  • 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kW),
  • 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 50 kW).

Dzięki bilansowaniu, nadwyżka energii wyprodukowana w miesiącach letnich, bez problemu może być wykorzystywana do zasilania domu również zimą. Prosument ma możliwość skorzystania z wyprodukowanej nadwyżki przez 365 dni od momentu wprowadzenia jej do sieci energetycznej.

Finansowanie fotowoltaiki
Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania, które mogą być pomocne przy pokryciu kosztów instalacji fotowoltaicznej. Instalacja fotowoltaiczna może być sfinansowana za pomocą środków z funduszy europejskich czy krajowych. Możliwe jest także uzyskanie kredytowania na montaż paneli słonecznych.

Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci uzyskać odpowiednie finansowanie.